KLUB MŁODZIEŻOWEGO WOLONTARIATU

Nasze motto: "Od brania wypełniają się ręce, a od dawania serce"

Działający przy Publicznym Gimnazjum im. Biskupa Piotra Gołębiowskiego w Jedlińsku KIMPAK powstał w roku szkolnym 2002/2003 i liczył wówczas tylko 12 członków. Opiekunem klubu była pani Jolanta Politowska. To ona zaszczepiła w uczniach z naszej szkoły chęć do niesienia pomocy innym. Z roku na rok liczba wolontariuszy wzrastała. Obecnie pracuje 79 ambitnych i chętnych do pomocy młodych ludzi. Obecnymi opiekunami są: pani Jolanta Politowska i pani Agnieszka Bieniek - Stężalska. Obecny zarząd klubu, to: Żaneta Kucharczyk - lider klubu, Adam Winnicki - z -ca lidera, Klaudia Wikło- sekretarz. Nasz Klub zrzeszony jest w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży ARKA w Radomiu. Nasze działania są różnorodne i dostosowane do potrzeb naszego najbliższego środowiska.Od kilku lat pomagamy w Domu Pomocy Społecznej w Jedlance (pomoc w terpii zajęciowej), w organizowaniu czasu najmłodszym w Przedszkolu Publicznym, w pracach bibliotecznych w Bibliotece Publicznej, w nauce naszym kolegom i koleżankom (tzw. Pomoc koleżeńska).

W roku szkolnym 2008/2009 nawiązaliśmy współpracę z Caritasem działającym przy parafii w Jedlińsku oraz z Gminnym Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku. Nasi wolontariusze bardzo chętnie angażują się w różne akcje organizowane przez Arkę, np. zbiórka żywności dla zwierząt w radomskich marketach, Dzień Dziecka w Arce, Dzień Wolontariusza, Wigilia na radomskim deptaku, Bal dla dzieci niepełnosprawnych i wiele innych. Bierzemy udział również w zbiórce pieniędzy w naszej parafii na Dzieło Nowego Tysiąclecia, a także uczestniczymy i pomagamy podczas Wigilii organizowanej na Rynku w Jedlińsku. W ubiegłym roku szkolnym byliśmy również w Ośrodku dla uchodźców czeczeńskich w Radomiu, gdzie wystawiliśmy przedstawienie oraz przybliżyliśmy tradycje związane z Wielkanocą. Wspólnie robiliśmy palmy wielkanocne, pisanki oraz baranki z wełny

Każdego roku wolontariusze za swoją pracę są nagradzani. Ci, którzy najlepiej pracują zgłaszani są do konkursu 8 Wspaniałych. W 2006 roku za swoje poświęcenie i wielkie serce dla innych nagrodzona została i znalazła się w ósemce wspaniałych Marta Dorocińska, w roku 2007 była to Izabela Malinowska, a w roku 2008 Ewelina Walczak. W tym roku szkolnym SCM Arka ogłosiło konkurs pod patronatem europosła dr Zbigniewa Kuźmiuka "WBW - Czy warto być wolontariuszem?". Wśród najlepszych prac pisemnych znalazły się prace naszych wolontariuszek Kamili Dobrowolskiej oraz Karoliny Górki. Dziewczynki w nagrodę pojechały do Brukseli, gdzie zwiedzały Europarlament, zabytki Brukseli, a także były na uroczystej kolacji z panem posłem Kuźmiukiem.

"Wolontariuszem może zostać każdy, kto ma w sobie odrobinę chęci niesienia pomocy innym."

Więcej informacji na naszym blogu: www.kmw-kimpak.blog.onet.pl

"Dom Pomocy Społecznej"

Hospicjum

2016/2017

W dniach od 05 października 2016r. do 24 listopada 2016r. w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka artykułów krawieckich. Zbierane były materiały, firanki, włóczka, nici, igły, szpilki, guziki i suwaki. Wszystko to opiekunka Wolontariatu pani Aldona Kaim przekazała do Stowarzyszenia Centrum Młodzieży Arka w Radomiu na ręce pani Agnieszki Brzeskiej - Pająk, która przekaże to dalej siostrom misjonarkom z Republiki Środkowej Afryki. Artykuły krawieckie będą rozdane dzieciom w szkołach, gdzie z zebranych materiałów wykonane zostaną różnego rodzaju rękodzieła. Szkoły potem sprzedadzą wykonane rękodzieła, a pieniądze wspomogą rodziny dzieci ze szkół.
W akcji wzięło udział 32 uczniów i 3 nauczycieli: Ogólnie zebraliśmy m.in. : 42 kawałki materiałów, 45 szpulek nici, 21 kłębków włóczki, 23 igły i ponad 600 guzików. Najbardziej akcję wspomogli: Asia Mokosa 2a, Przemek Maj 1b, Paulina Kulińska 3b, Jakub Kuchaeski 3b, a z nauczycieli pani Sabina Zięba.
Wszystkim bardzo DZIĘKUJEMY!

W roku szkolnym 2016 / 2017 w naszej szkole działać będzie 24 wolontariuszy z klas I-III pod opieką pani Aldony Kaim Planujemy jak w ubiegłym roku współpracować ze Stowarzyszeniem Centrum Młodzieży Arka w Radomiu, z Publiczną Biblioteką Gminną, z Publicznym Przedszkolem w Jedlińsku, z Przedszkolem „Gumisiowa kraina” w Jedlińsku oraz z Gminnym Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku . Będziemy uczestniczyć w różnego rodzaju akcjach i zbiórkach w celach charytatywnych.

charytatywny Bieg dla Marcelka

W roku szkolnym 2015 / 2016 młodzież z Wolontariatu pod opieką pani Agnieszki Bieniek-Stężalskiej i pani Aldony Kaim współpracowała z różnymi placówkami i organizacjami : ze Stowarzyszeniem Centrum Młodzieży Arka w Radomiu, z Publiczną Biblioteką Gminną, z Publicznym Przedszkolem w Jedlińsku, z Przedszkolem „Gumisiowa kraina” w Jedlińsku oraz z Gminnym Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku. Pomagali również w świetlicy szkolnej.
Wolontariusze bawili się na Andrzejkach dla Wolontariuszy, Balu Wolontariusza w PG6 w Radomiu, wzięli udział w Gali Wolontariatu, która odbywała się w związku z Dniem Wolontariusza, w Gali 8 Wspaniałych w radomskim teatrze oraz w charytatywnym biegu dla chorego Marcelka.
Na terenie szkoły organizowane były różnego rodzaju zbiórki. Zbierano karmę dla zwierząt. (dla schroniska w Radomiu i  schroniska w Urbanowie) oraz przeprowadzono na terenie szkoły zbiórki plastikowych butelek, metalowych kluczy i aluminiowych puszek (dla Stowarzyszenia Centrum Młodzieży Arka w Radomiu)
Wolontariusze pomagali przy Maratonie Pisania Listów.
W ciągu całego roku w zależności od potrzeb wolontariusze pomagali słabszym kolegom i koleżankom w nauce. Jedna wolontariuszka spędzała czas u niepełnosprawnej uczennicy naszej szkoły, organizując jej czas wolny.
Wolontariusze pomagali przy organizacji wieczorku andrzejkowego w ramach projektu: „Zatańcz ze mną szota, szota”, oraz wieczorku  poetyckiego o Księdzu Twardowskim,